SCHWENK inviger Lettlands första testanläggning för koldioxidavskiljning

SCHWENK inviger Lettlands första testanläggning för koldioxidavskiljning

september 9, 2025

Experter understryker vikten av att utveckla en hållbar värdekedja för koldioxidhantering

Under närvaro av Lettlands premiärminister Evika Siliņa och flera andra högt uppsatta myndighetspersoner invigde SCHWENK den första testanläggningen för koldioxidavskiljning i Lettland, belägen vid sin cementfabrik i Brocēni.

Under 2025 testas flera tekniker för koldioxidavskiljning i fabriken, med målet att välja den mest lämpade lösningen – både för anläggningen i Brocēni och för de andra europeiska fabrikerna inom SCHWENK Building Materials Group. Satsningen är ett tydligt bevis på koncernens engagemang för att minska koldioxidutsläppen från Europas cementproduktion.

Beräknas fånga in 800 000 ton CO₂ per år
Testfasen kommer att pågå till slutet av 2025, och det slutgiltiga investeringsbeslutet väntas 2027. Fabriken i Brocēni blir en av koncernens första anläggningar som använder sig av koldioxidavskiljning, och tekniken planeras att användas i full skala runt 2030. Fabriken beräknas då fånga in upp till cirka 800 000 ton CO₂ per år.

”Cement är grunden i hela bygg- och anläggningssektorn men står samtidigt för omkring 8 % av Lettlands koldioxidutsläpp. Att implementera koldioxidavskiljning i Brocēni kommer att förändra spelplanen – både vad gäller branschens klimatpåverkan och vår konkurrenskraft på marknaderna i norra Europa. Dessutom skapar det nya möjligheter för innovation, nya industrier och investeringar i hela Baltikum”, säger Reinhold Schneider, VD för SCHWENK Northern Europe och styrelseordförande i SCHWENK Latvija.

En ny värdekedja
Vid sidan av den tekniska utvecklingen är det avgörande att bygga en hållbar värdekedja för koldioxidhantering.

”Lettland är ett land där grön produktion kan kombineras med internationell konkurrenskraft, och SCHWENKs förmåga att öppna den första testanläggningen för koldioxidavskiljning i Lettland är ett tydligt exempel på detta. Cementproduktion är ingen enkel process, eftersom det är ett av de svåraste områdena att dekarbonisera, men med tydliga mål lägger vi grunden för en ny koldioxidbaserad värdekedja”, säger premiärminister Evika Siliņa.
”Att vi nu inviger denna anläggning är ett historiskt steg för både lettisk industri och miljön. Det visar att vi är på väg mot klimatneutralitet samtidigt som vi stärker ekonomin, skapar nya jobb och främjar innovation. Genom detta projekt stärker SCHWENKs anläggning sin ledande position i Europa, samtidigt som Lettland visar att industri och miljö kan vara allierade på vägen mot en mer hållbar framtid för kommande generationer”, säger Jānis Irbe, statssekreterare vid Klimat- och energidepartementet.

”SCHWENK Latvija kan nu bli en hörnsten i utvecklingen av helt nya industrier – för avskiljning, transport, lagring och inte minst återanvändning av koldioxid inom kemiindustrin och livsmedelssektorn”, säger Jurģis Miezainis, statssekreterare vid Ekonomidepartementet.

”Vi i Saldus kommun är både glada, stolta och mycket nöjda över våra entreprenörer och det arbete SCHWENK gör. Frågorna om klimatneutralitet kommer att bli allt viktigare under de kommande åren, och detta är ett tydligt exempel på hur man kan närma sig arbete, natur och framtida generationer på ett ansvarsfullt sätt. Vi tackar och uppmuntrar till fortsatt utveckling”, säger Māris Zusts, kommunstyrelsens ordförande i Saldus.

Även CapsolGo® teknik testas
Sedan maj 2025 har hot potassium carbonate-teknologin CapsolGo® från norska Capsol Technologies ASA testats vid fabriken i Brocēni. Sedan mitten av augusti används också en fysikalisk teknik från kanadensiska Svante, där koldioxidmolekyler fångas in med hjälp av ett poröst material. Parallellt genomförs flera tekniska studier och analyser för att utvärdera respektive tekniks prestanda och investeringsbehov inför fullskalig tillämpning.

”Fabriken i Brocēni fungerar som en testplattform för lösningar som ska kunna tillämpas i hela koncernen. Det bekräftar inte bara att Brocēni är en toppmodern anläggning, utan det skapar också mervärde för den lokala ekonomin och attraktiva arbetstillfällen”, säger Reinhold Schneider.

Bakgrundinformation
SCHWENK Latvija är Lettlands ledande producent av byggmaterial, som förser sina kunder med kvalitetscement, fabriksbetong och ballast. Produktionen sker i landets enda cementfabrik – en av Europas modernaste – samt i fem betongstationer och flera täkter. Företaget är en del av tyska SCHWENK Building Materials Group och har cirka 350 anställda i Lettland.

SCHWENK Latvija är också det första industriföretaget i Lettland som testar koldioxidavskiljning. Dekarboniseringsinsatserna vid cementfabriken i Brocēni har pågått sedan 2020, då förstudier inleddes för att identifiera lämpliga tekniker med stöd av internationella experter.

Utöver testerna i Lettland pågår även ett storskaligt projekt i koncernens fabrik i Mergelstetten, Tyskland, där en ny ugnslinje byggs för att möjliggöra användning av oxyfuel-teknologi inom ramen för det europeiskainitiativet ”catch4climate”.

Fabriken i Brocēni är redan idag en av Europas mest moderna och klimatsmarta cementanläggningar. De senaste 14 åren har CO₂-utsläppen från cementproduktionen i Lettland minskat med 37 %, och 71 miljoner euro har investerats för att ytterligare minska påverkan och öka effektiviteten under de kommande fem åren. Cirka 70 % av produktionen i Brocēni exporteras till Sverige, Finland och Estland. I de nordiska länderna finns det en hög efterfrågan på cement med ett lågt klimatavtryck – en viktig drivkraft för förändring.

För mer information kontakta gärna:
Antra Savleviča, Communication manager SCHWENK Latvija
+ 371 26422891, antra.savlevica@schwenk.com